rus kızlarının slikonları gerçekmi

İşte meme estetiğine dair merak ettiğiniz her şey.

Kadınların en büyük sorunlarından biri vücutla orantılı olmayan memeler. Estetik cerrahi bu sorunu da kısa sürede çözüyor.Kadınlığın sembolü olan memelerin büyük olması da küçük olması da sorun. Bu rahatsızlık, kadının giyimini, ikili ilişkilerini, davranışlarını, hatta cinsel yaşamını bile olumsuz etkiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Maral, meme estetiği sonrası kadınların özgürleştiğini belirterek konunun önemini vurguluyor. Meme ameliyatları hem genel hem de lokal anesteziyle yapılıyor ve sonuçlar yüz güldürüyor.

Meme büyütme kimlere yapılır ?
Yapısal, ergenlikte olan yetersiz meme gelişimi, hamilelik, yaşlanma veya zayıflama sonucu memenin hacminin küçülmesine bağlı olarak ameliyat yapılır.

Memeye silikon mu takılıyor yoksa başka malzemeler de var mı ?
Meme büyütmede günümüzde kullanılan tek yöntem silikon meme protezleridir. Protezlerin dış çeperi katı (lastiksi) kıvamda silikondan oluşur. İçi ise silikon jel veya serum fizyolojik ile dolu olarak gelir veya ameliyat sırasında serum fizyolojikle doldurulur.

Meme büyütmede başka yöntem var mı ?
Henüz genel kabul görmüş bir yöntem yok. Ufak çaplı büyütmeler için yağ enjeksiyonuyla büyütme sağlamak yeni yeni denenen bir yöntem.

Meme büyütmenin hangi yaşlarda yapılması idealdir ?
Ergenlik yaşı ve psikolojik olgunluk da tamsa 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Eğer komple (meme, karın germe, liposuction) bir estetik operasyon geçirilecekse önce neyden başlamalı ?
Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, yapılacak ameliyatların süresi, cerrahın yetenek ve tecrübesi önemlidir. Normal kiloda, memesi büyütülecek ve karında çatlaklar nedeniyle karın germe gerektiren sağlıklı bir hastaya, tek seansta meme büyütme, karın germe ve az miktarda bir liposuction güvenle yapılabilir. Ancak tek seansta major bir liposuction uygulanacak kilolu bir hastaya bir başka ameliyat daha yapılması riskli olur.


Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır ?
Meme protezleri, meme başında, meme alt çizgisinde veya koltukaltında yapılan kesiden açılan boşluk içine yerleştirilir.

Kesilen yerlerde iz kalır mı ?
Belirttiğim yerlerde yapılan kesilerde üç-dört cm. uzunluğunda bir iz kalabiliyor.

Memede ideal ölçü nasıl belirleniyor ? Hastalar size ölçü verir mi yoksa vücut ölçü orantısına göre mi belirlenir ?
İdeal ölçü, hastanın kilo durumuna ve göğüs kafesinin büyüklüğüne göre belirlenir. Ancak hastanın istemine göre biraz daha büyük veya küçük de yapılabilir. Protez boyutunda hastanın derisinin gergin-gevşek oluşu, meme dokusunun hacmi etkili olur.

Meme büyütmede his kaybı olur mu ?
His kaybı beklenmez. Gergin bir deriye çok büyük protezler konursa vaya gereğinden büyük bir boşluk açılırsa meme başında değişik derecelerde his azalması görüllebilir.


Meme sarkması protezle mi düzeltilir ?
Memelerde küçülmenin yanı sıra az miktarda sarkma varsa basitçe protez konularak sarkma da düzeltilebilir. İleri derece sarkmalarda, meme protezi konulurken memenin dikleştirilmesi ve fazla olan derinin uzaklaştırılması gerekir.

Büyütme ameliyatlarının tümünde aynı tekniğin kullanımı uygun mu ?
Her cerrah, kendi tekniğinin en iyi olduğu düşüncesindedir. Bu bir açıdan doğru olsa da hastanın özelliklerine göre farklı teknikler kullanılabilir. Bu, daha fazla hasta memnuniyeti yaratır. Cerrah, hastanın isteğine kulak vermelidir. Hasta işlemin kısıtlamaları konusunda gerçekçi olarak bilgilendirilmeyi hak eder.

Hangi tip anestezi kullanılıyor ?
Genel veya lokal anestezi uygun olur. Seçim cerrahın ustalık derecesi, bilgi ve becerisine bağlı olduğu kadar, burada hastanın istek ve beklentileri de göz ardı edilmemeli.

Meme büyütme emzirmeye engel mi ?
Hayır. Protez, meme altı veya koltukaltından konulursa olumsuz etkisi yoktur.

Meme protezinin patlama riski var mı ?
Protezle ilgili görünürde hiçbir sorun yoksa bir protez hayat boyu kalabilir. Patlama, aslında dış çeperin fiziksel olarak devamlılığının bozulması, içteki sıvının akarak memede deformasyon oluşturmasıdır. Bu durum bir sağlık sorunu yaratmaz, fakat protezin değişimi veya çıkarılmasını gerektirir.

Protez, kanser riskini arttırır mı ?
Hayır… Böyle bir etkisi yok.


AMELİYAT BAŞARISI İÇİN UYGUN TEKNİK

Memeler neden sarkar ? Bu, önlenebilir mi ?
Memelerin ergenlikle beraber normalden daha fazla büyümesinin sebebi yapısaldır ve herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Aşırı büyüklüğe sarkma eşlik edebilir. Büyük memelere bir miktar sarkma eşlik etse de, saf meme sarkması, memelerde hacim kaybı ve derideki zayıflıkla ilgilidir. Yaşlanmaya bağlı deri gevşemesi ve emzirmeler sonrası meme dokusunda küçülme, sarkma oluşabilir. Sarkmayı önleyici bir yöntem mevcut değil.

Meme ne kadar sarkarsa sarksın operasyondan mükemmel sonuç almak her zaman mümkün mü ?
Meme küçültmede ve dikleştirmede beklenen ideal sonuç, çekici görüntü, duyunun korunması, minimal uzunlukta iz, süt verebilme özelliğinin korunması, uzun süreli olarak şeklini muhafaza edebilmesidir. Bunların önem sırası hastanın tercihine bağlı.
Değişik teknikler bu tercihlerdeki sıralamayı etkiler. Sarkma ve büyüklüğün daha az olduğu hastalarda sonuçların daha ideal ve mükemmel, ileri derecede sarkmaya büyüklüğün de eşlik ettiği hastalarda sonuçların daha az ideal olduğu söylenebilir.

Bu ameliyatın başarısı neye bağlı ?
Meme küçültme ameliyatlarında başarı kriterleri çekici bir görünüm, kaliteli ve az uzunlukta bir yara izi, süt vermenin korunması, meme başı duyusunun korunması, şeklin uzun sürede muhafaza edilebilmesidir. Ameliyat başarısı uygun tekniğin seçimine, uygulayan kişinin yetenek ve tecrübesine, memelerdeki büyüklük ve sarkmanın derecesine, meme cildi tonusunun derecesine, öncesinde belirgin bir asimetri olup olmamasına bağlı olarak değişebilir.

Küçültme ameliyat nasıl yapılıyor ? İz kalması söz konusu mu ?
Küçültme ameliyatında aşağıya sarkmış olan meme ucu ve çevresindeki renkli deri (areola) etrafından kesilerek, duyusu ve kanlanması korunacak şekilde yukarıya ideal yerine taşınır. Meme dokusundan uygun miktar ve fazla deri kesilerek çıkarılır. Memeye dikişlerle şekil verilir. Uygulanan tekniğe göre değişen lokalizasyon ve uzunlukta iz kalır, bu iz sutyen veya bikininin içindedir, görülmez.

Meme ucu zarar görüyor mu ?
Ameliyat tekniği doğru uygulanırsa göğüs ucu zarar görmez. Meme ucunun kanlanmasının bozulması sonucu zarar görmesi istenmeyen bir komplikasyondur. Çok iri memelere yapılan küçültmelerde bu risk daha fazladır.

His kaybı söz konusu mu ?
Çok büyük ve sarkık memelerin küçültülmesinde meme başının çok fazla yukarı taşınması gerektiğinde, değişen derecelerde meme başında his azalması riski mevcuttur. Bunun dışında his kaybı olması beklenmez.
***

KIYAFET ALIRKEN ÖZGÜRLEŞİN

Estetik olarak güzel memenin tanımı nedir ?
İdeal meme tanımı farklı toplum, kültür ve zamanlarda farklılık gösterebilir. Memenin estetik açıdan güzel sayılabilmesi için önemli değişkenler, pozisyon, şekil, büyüklük, simetri, meme kubbesinin ve meme başının oranları, yumuşaklıktır.

Hangi durumlarda meme küçültme, dikleştirme ameliyatı yapılabilir ?
Meme küçültme, memelerin büyüklük ve sarkması nedeniyle oluşan fiziksel ve psikolojik şikâyetleri düzeltmek için yapılır. Fiziksel yakınmalar omuzlarda sütyenin baskısına bağlı oluklanma, boyun, sırt ve omuz ağrıları, memede ağrı, meme altı çizgisinde hijyen sorunları, boyun sorunlarına bağlı elde sinir sıkışmalarıdır. Psikolojik sorunlar uygun ve hoş kıyafet bulmada güçlük, utanç duygusu, fiziksel çekiciliğin kaybı, egsersizden kaçma, kendisiyle aşırı ilgilenme, cinsel çekiciliğin kaybı şeklinde sıralanabilir.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer ?
Memelerin büyüklüğüne göre iki-beş saat arasında sürer. Genel anestezi altında yapılırsa bir-iki gün hastanede yatmayı gerektirir. Memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir. Bu durumda hastanede yatmaya gerek yok.

Kilo alınca tekrar meme büyüyebilir mi ?
Meme derisi altında da yağ dokusu olduğundan kişinin kilo almasıyla orantılı olarak göğüslerde büyüme olabilir. Bu durum tekrar meme küçültme ameliyatı yaptırmayı gerektirmez.

Ameliyat sonrası ağır kaldırmak sakıncalı mı ?
Hayır. Böyle bir risk söz konusu değil.


Bu ameliyatın ardından emzirebilir mi ?
Meme küçültmede uygulanan tekniğe bağlı olarak, evet. Meme başının altındaki meme dokusunu daha fazla koruyan teknikleri uygulamak, süt verme yeteneğini koruma açısından daha iyi olur. Bunlar süt verme yeteneğini yüzde 100 korusa da kadınların bir kısmı çeşitli sebeplerle süt vermekten kaçınabilir.

Meme küçültme genç kızlarda kaç yaşında yapılabilir ? Üst yaş sınırı var mı ?
İdeal olarak tam meme olgunlaşmasını beklemek gerekir. Bu durum ergenlik döneminden birkaç yıl sonrası, yani 18-20 yaşlarıdır. Kişinin genel sağlık durumu iyi oldukça bu ameliyatları yapmak için herhangi bir üst yaş sınırı yok.

Ameliyat edilen hastalar meme küçültme sonuçlarından genel olarak memnun mu ?
Bu işlem, geride kalan izlere rağmen mükemmel uzun dönem hasta tatmini sağlar. Hastalar kıyafet alırken özgürleşmenin yanı sıra özgüvenlerinin de arttığını belirtmişlerdir. Fiziksel rahatsızlıklar çok büyük oranda azalır.

Hastada meme kanseri olma riski, meme küçültme işleminden etkilenir mi ?
Belki… Büyük memeli kadınlar meme kanseri açısından artmış riske sahiptirler ve meme küçültmeyle bu risk düşebilir. Riskin azalması potansiyel meme kanseri odaklarının azaltılmasına bağlıdır.


Bizler slikon diye ugrasalım.Ama bu rusların göğüslerinde slikon kesinlikle olmaz.Küçük göğüslü olsa bile yaptırmazlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: